Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu

Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Wybraliśmy ten motyw przewodni, żeby podkreślić, że właśnie teraz, kiedy mamy ograniczone możliwości uczestniczenia w wielu formach kultury i życia społecznego, jest doskonały czas na czytanie, na bycie z książką, która daje wsparcie, wytchnienie czy rozrywkę. Jednocześnie chcemy ukierunkować Wasze działania na tematy związane z troską o klimat oraz dobrostan ludzi i Ziemi. Jesteśmy głęboko przekonani, że zmiana klimatu jest jednym z najistotniejszych wyzwań i tematów z jakimi będziemy się mierzyć w najbliższych latach. A biblioteki są doskonałym miejscem, aby o tym wyzwaniu rozmawiać i podejmować je w konkretnych działaniach.

(źródło: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/klimat-na-czytanie-wyzwania-dla-bibliotek-wyzwania-dla-planety/)

W naszej szkole uroczystość ta odbędzie się 9 października w piątek w realu oraz „na dłuższy czas” w Internecie  na stronie szkolnej (www.szkolawbialopolu.pl). Plan akcji:

Ø   Klimatyczna Półka Biblioteczna – kącik w bibliotece i na naszej stronie z literaturą związaną z troską o Ziemię, zwierzęta i rośliny, poszerzającą wiedzę o klimacie dla każdej grupy wiekowej;

Ø   Opowieści książkowe – zajęcia plenerowe dla uczniów klas: II, III, IV;

Ø   Konkurs plastyczny „Klimat na czytanie” dla wszystkich uczniów: od przedszkola do klasy VIII;  obejrzyj galerię prac konkursowych

regulamin szkolnego konkursu

Organizatorzy:

- biblioteka szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu oraz  nauczyciel plastyki

Cele:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,

- promocja biblioteki w środowisku lokalnym,

- rozwijanie wyobraźni i kreatywności,

- promocja talentów plastycznych – rozwijanie zainteresowań artystycznych.

Warunki uczestnictwa:

1.       W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie przedszkola i  szkoły podstawowej

2.       Uczniowie indywidualnie przygotowują pracę plastyczną (dowolną techniką) z wykorzystaniem surowców wtórnych na wybrany temat: Bohater ulubionej książki lub Ekologia

3.       Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:

- przedszkole, 0 – III klasa,

- klasy IV – VI,

- klasy VII – VIII.

4.  Prace plastyczne należy składać do 8 października 2020 roku w  bibliotece szkolnej.

5.  Przy ocenie pracy będzie brana pod uwagę:

- estetyka wykonania,

- oryginalność pracy,

- różnorodność wykorzystania materiałów.

6.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2020 r. Na zwycięzców czekają nagrody.

Wszelkich informacji na temat konkursu udzielają nauczyciele-bibliotekarze oraz nauczyciel plastyki.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Ø   Wystawa pokonkursowa na holu szkolnym oraz na stronie internetowej;

Ø   Projekcja filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” dla wszystkich zainteresowanych.

Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, 2019, oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce), koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi).

To nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”,  współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego.

Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy z polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.

Czas trwania filmu: 70 minut.

W okazji Nocy Bibliotek będzie można obejrzeć ten film w domu. Już wkrótce na naszej tablicy podamy więcej informacji o możliwości pobrania  filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”.

Zapraszamy do aktywnego udziału w Nocy Bibliotek!