informacje

start

Witamy na stronie

biblioteki

Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu

 Klimatyczna Półka Biblioteczna

P. Wakuła - O czym szumi las

Leśniczego Piątka już nic w życiu nie zdziwi – ani jąkający się niedźwiedź brutalny żądający miodu, ani całkiem zwyczajny kot, który nagle zaczyna mówić, ani to, że na herbatkę wpadają do niego skrzat i szczurek. Piątek ma zbyt dużo obowiązków, żeby rozmyślać o niezwykłych mieszkańcach lasu: pilnuje przecież porządku, odstrasza kłusowników i próbuje odszukać sześcioptaka. Czy zwierzęta i inne stworzenia zamieszkujące Dolinę Bagiennej Trawy przyjmą nowego leśniczego z otwartymi ramionami… to znaczy, hm… łapkami?

Drodzy Czytelnicy,

mamy nadzieję, że polubicie leśnika Piątka i jego wyjątkowy las, w którym oprócz całkiem zwykłych leśnych zwierząt mieszkają także utopce, leśne licha i dziwożony.

Jak można się domyślać, leśniczy Piątek będzie miał tu pełne ręce roboty, liczymy jednak, że uda mu się wyciągnąć Was z wygodnych foteli i zaprowadzić do tego niezwykłego lasu. I pamiętajcie, że taki las, pełen przygód i tajemnic, jest zawsze blisko Was, na wyciągnięcie ręki.

Spróbujcie spojrzeć w korony starych drzew, zagłębić się w leśną ciszę, a potem zamknąć na chwilę oczy, zaczerpnąć pachnącego igliwiem powietrza i jeszcze raz spojrzeć. Znany Wam od dawno okoliczny las będzie teraz inny, bardziej magiczny. Będzie Was wołać, przyciągać do siebie każdą gałązką, każdym listkiem.

Usłyszcie jego przedziwne odgłosy: szmery, szepty i pomruki. Nie brońcie się i wyruszcie na tę niezwykłą wyprawę. Niech las Was zachwyci i urzeknie, jak nas, leśników.

Lasy Państwowe

 

Rośliny chronione w Polsce

Wiele osób może zastanawiać się, czy ochrona roślin ma sens, skoro te otaczają nas niemal wszędzie i wydawać by się mogło, że bez przeszkód możemy czerpać z ich nieprzebranego bogactwa. A jednak, jak wiadomo, nic nie jest wieczne i tak samo jest z roślinami, dla których zmiany klimatu, ingerencja człowieka w środowisko ich rozwoju, np. wycinanie lasów, osuszanie torfowisk, budowa nowych dróg czy fabryk działają bardzo destrukcyjnie. W książce Rośliny chronione w Polsce opisano kilkadziesiąt wybranych gatunków, m.in. drzewa, krzewy, rośliny kwitnące, paprocie, mchy czy porosty. Wewnątrz znajdują się szczegółowe opisy roślin, ich dokładna systematyka, ciekawostki. Ponadto roślina została zilustrowana kolorowymi zdjęciami.

J. Knaflewska - Zielona planeta

Warto zastanowić się nad stanem naszej planety - miejscem, które jest naszym domem. Jak zadbać o to, żeby żyło się dobrze nam i naszym dzieciom. Sięgnij po książkę pełną zadziwiających faktów i ciekawostek. Przekonaj się, że warto zrezygnować z samochodu na rzecz roweru, dlaczego obok problemu otyłości świat boryka się z niedożywieniem, czy za kilkadziesiąt lat zniknie pod wodą kawałek naszego kraju?

Zwierzęta chronione w Polsce

Fascynujący świat zwierząt objętych w Polsce ochroną
To idealna książka dla miłośników zwierząt i osób zainteresowanych przyrodą. Dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Autor opisuje najważniejsze gatunki zwierząt chronionych w naszym kraju: ich cechy charakterystyczne, klasyfikację, historię, obszar występowania i liczne ciekawostki, np. gdzie i w jakim celu "zatrudnia się" szczeżuję wielką, na czym polega zjawisko echolokacji u nietoperzy, kiedy i gdzie samica niedźwiedzia brunatnego rodzi młode.
Bogaty materiał ilustracyjny pozwala 'podejrzeć' te rzadko występujące zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Jak kamuflują się zwierzęta Zbliżenia w 3D
Poznaj niezwykłe rodzaje kamuflażu używane przez zwierzęta, by ukryć się przed drapieżnikami lub zaczaić się na ofiarę. Mistrzowie kamuflażu występują wśród wszystkich gatunków zwierząt, od zaskakujących owadów, które wyglądają jak liście, po tygrysy i pantery niewidoczne w cienistych zakątkach dżungli. - Cztery spektakularne, rozkładane obrazy - Zapierające dech zbliżenia zwierząt sprytnie schowanych w swoim otoczeniu - Zachwycające opracowanie graficzne.

Ekologia - ilustrowana encyklopedia.

lustrowana encyklopedia Ekologia - stanowi najnowsze, praktyczne i precyzyjnie opracowane kompendium wiedzy o ekologii
- obejmuje terminy wywodzące się ze wszystkich nauk przyrodniczych
- przedstawia biogramy najwybitniejszych ekologów
- zapewnia szybki dostęp do poszukiwanej informacji
- pomaga przyswoić, uporządkować i utrwalić wiedzę
- zawiera 300 kolorowych zdjęć i ilustracji oraz polsko - angielski słownik terminów ekologicznych.

A. Wiśniewska - W lesie

Zapraszamy do lasu!
Wszystkie dzieci dzięki barwnym obrazkom dowiedzą się, jakie zwierzęta mieszkają w lesie.

P. Wakuła - Na tropie sześcioptaka

Nie znosi nieekologicznych wandali, niezałatwionych spraw i kiepskich żartów. Wszystkie niestety się zdarzają w przyrodzie, także tej bardziej leśnej, czyli w środowisku naturalnym leśniczego Piątka. Szczęśliwie, podczas swych codziennych wędrówek natyka się on także na piękne zjawiska: łany turzycy, bajkowe młaki czy intrygujące oczy pewnej Klotyldy. Z miejsca się w niej zakochuje i ze zdwojoną energią walczy o lepsze jutro dla siebie i Doliny Bagiennej Trawy! Żeby jeszcze ten sześcioptak dał się wreszcie ucapić!

Przezabawna powieść o pewnym leśniku, który po lesie szwenda się zawsze po coś!